Ana sayfa Genel Zorunlu Sağlık Primi 53 Lira Oluyor

Zorunlu Sağlık Primi 53 Lira Oluyor

PAYLAŞ
Zorunlu Sağlık Primi 53 Lira Oluyor

Yaklaşık olarak 2.3 milyon genel sağlık primi ödeyenlere bir müjde geldi. Hiçbir sigortası olmayan ve sağlık hizmeti alamayan kişilerin GSS primleri yani zorunlu sağlık primi 65 lira ile 395 lira arasında değişmekteydi. Bu primler artık standart olarak 53 liraya inecek. Peki yeni düzenlemenin detayları neler? Detaylar haberimizde!

GSS Primi Düşüyor

Hükümet tarafından yapılan düzenleme 1 Nisan 2017 tarihinde yürürlüğe girecek. Normalde gelir testi sonucunda kişinin geliri asgari ücretin üçte biri ile asgari ücret arasında olursa 71 TL prim ödemesi gerekiyor.

Kişinin geliri asgari ücret ile asgari ücretin iki katı arasında ise 213 lira, eğer geliri asgari ücretin iki katından daha fazlaysa 427 TL GSS ödemesi gerekmektedir. Gelir testine girmeyen kişiler de en üst düzeyden prim ödemesi gerekir. Ancak meclis tarafından yapılan yeni düzenleme ile bu katmanlı ödeme sistemi kaldırılıyor.

Geliri asgari ücretin üçte birinden az olan kişilerin primleri devlet tarafından ödenmeye devam edecek. Bunun dışında kalan diğer tüm primler ise 53 TL’ye sabitlenecek. Bu tutarı 4 katına kadar da Bakanlar Kurulu gerekli gördüğünde arttırabilme yetkisine sahip olacak. Bu düzenleme ile birlikte vergisini düzenli olarak ödeyenlere yüzde 5 oranında vergi indiriminin de geleceği belirtildi.

Vergi indirimi uygulaması da 1 ocak 2018 tarihinde yürürlüğe girmiş olacak.

Bir önceki yazımız olan Sağlık Bakanlığı 15 Bin Personel Alımı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Telegramda bizi takip edin

3 YORUMLAR

  1. Sitenizi düzenli olarak takip ediyorum, teknik bilgilerin yanında böyle haberleri de paylaşmanız çok güzel bir program.

  2. Umarım böyle güzel haberlein gelişi devam eder zira ihtiyacımı var böyle haberlere bilgilendirme için çok teşekkürler.

  3. Çok güzel bir haber, gerçekten sağlık önemli bir konu ve tüm vatandaşların yararlanabileceği bir tutar olmalıydı.

Yorumu Gönder

Please enter your comment!
İsminiz