Ana sayfa Sağlık Kürdanla Diş Temizliği

Kürdanla Diş Temizliği

PAYLAŞ
Kürdanla Diş Temizliği
kürdan kullanımı ve zararları

Kürdanla diş temizliği , bir çoğumuzun özellikle etli yemekler ve dişlerimizin arasına sıkışan gıdaları tükettiğimiz zamanlarda dişlerimizin temizliğini ve araya kaçan artıkları çıkarmak için kullandığı bir yöntemdir.

Evlerimizde olmasa dahi dışarıda yemek tüketenler lokantalardaki kürdanları tercih ederek ağız ve diş sağlıklarını olumsuz bir şekilde etkiliyorlar.

kürdan kullanımı ve zararları
kürdan kullanımı ve zararları

Diş aralarına zorlayarak sokulan kürdanlar, dişlerimizin düzenini bozuyor ve diş teli takılmasına kadar gidebilen problemlere yol açabiliyor.

Kürdanla diş temizliği sorunlarından bir tanesi de son derece hassas bir yapıya sahip olan diş etlerimiz, kürdan ve bir takım yabancı maddeler etkisiyle yıpranabiliyor ve bir takım diş eti hastalıklarına maruz kalabiliyoruz.

Siz siz olun dişlerinizin arasına kaçan gıda artıklarını kürdanla veya bir takım yabancı cisimlerle temizlememeye özen gösterin. Diş temizliği sadece diş macunu ve diş fırçalama ile gerçekleşmeyeceğini de belirtmek isteriz. Dişlerimizi fırçaladıktan sonra bilinçli bir şekilde diş ipi kullanımı diş arasında ki artık gıdaları nasıl uzaklaştırdığını göreceksiniz.

Diş fırçalama ve diş ipinin ağız sağlığına yeterli gelebileceğini düşünüyoruz. Sizin ek olarak olabildiği kadar asitli ve şekerli yiyeceklerden uzak durmanızda fayda olduğunu düşünüyoruz. Ağız bakım suları ise bu iki yönteminde yerine geçmeyecektir ve uzun süreli kullanımlarda ise ağız florasını bozabilir.

Diş eti kanamalarına da yol açan kürdan kullanımı bu açıdan da yeterince zarar vermektedir. Sitemizde bulunan Diş Eti Kanamalarına ilişkin yazımıza okuyarak ne demek istediğimizi daha iyi anlayabilirsiniz.

HemsirelerSitesi.Net olarak sağlıklı günler dileriz…

Bir önceki yazımız olan Gözlerdeki Kırmızılık başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Telegramda bizi takip edin

3 YORUMLAR

  1. Kürdan kullanımını bende tavsiye etmiyorum özellikle bir keresinde diş etime ciddi bir şekilde batırdığımdan beri (:

  2. Dişlere yabancı bir madde sokmak ciddi zararlı bir olayken çivi gibi kürdanlarla diş etine zarar vermek kaçınılmaz aşırı sık olmamakla birlikte bence de diş fırçalama ve diş ipi yeterli olur.

  3. Diş sağlığı biz de çok ihmal edilen ve bilinçsiz yaklaşılan bir konu maalesef. Kürdan kullanımının böyle etkileri olabileceğini düşünmezdim.

Yorumu Gönder

Please enter your comment!
İsminiz