Ana sayfa Hemşirelik Hemşire Yardımcısı ve Görevleri

Hemşire Yardımcısı ve Görevleri

PAYLAŞ
Hemşire Yardımcısı ve Görevleri

Hemşire yardımcısı, çalıştığı hastane ya da herhangi bir sağlık kuruluşunda sağlık faaliyetlerinin devamı için hemşire nezaretinde görev alan yardımcı personeldir.

Hemşire yardımcılığı, muayene için ihtiyaç duyulan kontrollerin yapılması, hastanın günlük temel ihtiyaçlarının karşılanması, hasta ile ilgili gerekli bilgilerin doktor ve hemşireler ile paylaşılması gibi hizmetlerin yerine getirilmesi görevlerini kapsar.

Bilindiği gibi, Sağlık Meslek Liselerinden mezun olan biri sınavsız geçiş ile hemşirelik, anestezi teknisyenliği , radyoloji teknisyenliği, diş teknisyenliği,  acil tıp teknisyenliği, gibi mesleklere dahil olabiliyordu.

Ancak Sağlık Bakanlığı’nın 22 Mayıs 2014 tarihinde çıkarmış olduğu yönetmelik ile yapılan değişiklik üzerine; Sağlık Meslek Lisesi mezunlarının meslek statülerini hemşire yardımcılığı, ebe yardımcılığı ve sağlık bakım teknisyenliği olarak değiştirdi.

Bunun nede ise, 2023 yılı hedeflerinde 300.000 hemşirenin yeterli olacağı öngörülürken, Sağlık Meslek Liselerinin bu rakamın çok yukarısında mezun vereceği ve bu nedenle değişikliğe gidildiğinin belirtilmesiydi. Bu tarihten sonra hemşire yardımcısı kavramı ortaya çıkmış oldu.

Hemşire Yardımcısı Görevleri

Sağlık Bakanlığı’nın 22 Mayıs 2014 tarihli ve resmi gazete yayınlanan yönetmeliğine göre hemşire yardımcısı görevleri şu şekildedir;

 • Hasta odasının düzenini ve temizliğinin yapılmasını sağlar.
 • Hastanın yatağını yapar.
 • Hasta güvenliğinin sağlanmasına yardım eder.
 • Hastanın tedavi planında yer alan ve hemşirenin uygun gördüğü oral ilaçları hastaya verir.
 • Hastanın kişisel bakım ve temizliği ile ilgili gereksinimlerinin karşılanmasına yardım eder.
 • Hastanın deri bütünlüğünü gözlemleyerek hemşireye bilgi verir.
 • Hastaların muayene, tetkik ve tedavi için hazırlanmasına, tıbbi işlem öncesinde elbiselerinin değiştirilmesine ve işlem sonrasında giyinmesine yardım eder.
 • Yatak yarasını önlemeye yönelik koruyucu işlemlerde hemşireye yardım eder.
 • Hastanın günlük yaşam aktivitelerinin yerine getirilmesine yardım eder.
 • Yataktan kalkamayan veya kalkması uygun görülmeyen hastanın boşaltımına yardımcı olur, varsa boşaltımla ilgili sorunlarını hemşireye bildirir.
 • Hastanın idrar torbasını boşaltır veya değiştirir.
 • Hastadan steril olmayan idrar örneği ve dışkı örneği alır.
 • Hastanın beslenme programına uygun olarak beslenmesine yardımcı olur
 • Kilo takibi gereken hastalarda günlük kilo takibini yapar.
 • Hemşirenin uygun gördüğü durumlarda hastanın yürümesine ve hareket etmesine yardım eder.
 • Hareket kısıtlılığı olan hastalarda uygun görülen pozisyonu verir.
 • Hastanın başka bir kliniğe ya da birime transferine yardım ve refakat eder.
 • Hasta için planlanan egzersiz programının hastaya uygulanmasına yardım eder.
 • İlgilendiği hastaların genel durumunda fark ettiği değişiklikleri hemşireye bildirir.
 • Ölüm sonrası yapılması gereken bakımları uygular.
 • Alınan kan, doku veya diğer örneklerin laboratuvara naklini sağlar.
 • Hasta bakımında kullanılan malzemelerin hazırlanmasını, temizliğini, dezenfeksiyonunu ve uygun şekilde saklanmasına yardım eder.

Hemşire Yardımcısı Hemşire Olabilir mi?

Sağlık Bakanlığı’nın yapmış olduğu bu son  düzenleme kapsamında, sağlık meslek lisesi mezunlarının hemşire olabilmeleri için en az ön lisans düzeyinde hemşirelik bölümü bitirmesi gerekmektedir. Eğer meslek lisesi mezunu iseniz ve hemşire olmak istiyorsanız hemşirelik taban puanlarına gözatarak kendi puan durumunuza göre bir ön bilgi edinebilirsiniz.

Hemşire Yardımcısı Staj

Hemşire yardımcısı öğrencileri için staj 11. yıl ve 12. yıllarda başlamaktadır.

Hemşire Yardımcılığı Bölümünde 4 yıllık bir eğitim verilir. Eğitim içeriğinde, öğrencilere genel kültür dersleri ve meslek dersleri verilmekte birlikte yine bu derslerin uygulamalı (hastanelerde olmak üzere) olarak eğitimi de verilmektedir.

İş Bulma İmkanları

Sağlık Meslek Lisesinden mezun olan biri, hemşire yardımcısı olarak devlet hastanesi, özel hastane, devlet ve özel sağlık kurum/kuruluşlarında, doğumevlerinde ya da üniversite hastane servislerinde çalışabilmektedir.

Hemşire Yardımcısı Maaşı

Hemşire yardımcılarının 2016/2017 yılı net olarak aldıkları maaş 2.550 TL civarındadır. Bu ücret evlilik, çocuk sahibi olma gibi durumlarına göre değişiklik göstermektedir.

Bir önceki yazımız olan Hemşirelik Taban Puanları ve Başarı Sıralaması 2016 2017 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Telegramda bizi takip edin

22 YORUMLAR

 1. Hemşire yardımcılığı düşünen öğrenciler için güzel derlenmiş bir yazı. Hemsire yardımcısı olmak isteyen tanıdıklarımla paylaşacağım

 2. Hemşire yardımcılığı okumak isteyen bir çocuğun annesiyim ve gayet makul bir meslek gibi geldi hemşire yardımcılığı. Arkadaşın dediği gibi maaşı da gayet iyi.

  • Hatice Hanım hemşire yardımcılığının müfredatını incelediniz mi bilmiyorum ama iğne yapmaya kan almaya bile yetkileri yok. Bildiğiniz hasta bakıcılığı hemşire yardımcılığı adıyla süslemişler. Lütfen iyi araştırın çocuğunuzun hayatı kararmasın aman dikkat.

 3. Hemşire Yardımcısı olmak için şartlar neler, Hemşire yardımcılığı stajı gibi konularda bilgi sahibi oldum, teşekkürler

 4. Hemşire yardımcılığı da hemşire olamayanlar için gayet güzel bir meslek seçimi olabilir. Maaşı da iyi. En azından ben yakınlarıma bu mesleği de önereceğim.

 5. Benimde oglum ozelde okuyo hemsire olucak diye verdik bir suru vaadtler devlet sagolsun unirverste gecis hakkini staji kaldirdi birde son senesinde ikibin para aliyo staj gorucek diye hasta bakicilik resmen cocuklarimiz in okumaya hevesi bile kalmadi iyne yapmayi tansiyon olcmeyi damar yolu acmayi bile bilmiyo her ay ucreti guzel aliyolar bunlari cozzsun devletimiz biz hasta bakici istemiyoruz direk hemsire olsunlar istiyoruz

 6. Bu nasıl bir sistemdir okadar para ver sistem değişsin okulda hasta yatağı nasıl toplanır onu öğretsinler yazık gerçekten hemde çok

 7. Sağlık meslek lisesi son sınıf hemşire yardımcılığı okuyorum asla ve asla çocuklarınızı sağlık meslek lisesine gondermeyin. Staj yapiyorum ve herkes tarafindan eziliyoruz. Siz niye geldiniz niye hemsire yardimciligi okudunuz vs vs. Yaptigimiz hicbir is yok ne kan alabiliyoruz ne enjeksiyon yapiyoruz sadece tansiyon olcmekten ibaret ve hastanin genel ihtiyaclarini yapiyoruz alt degistirme vs vs. Hasta bakicisi gibiyiz ki soyle dusunun yogun bakimda calisan bi hemsirenin bile bi sure sonra yatak yarasindan hasta alti degistirmekten idrardan ondan bundan psikolojisi bozuluyor bide bizi dusunun surekli bunlarla ic ice olucaz ve hemsire maasindan daha dusuk bi maas alicaz sakin birilerine tavsiye edip saglik meslek lisesine yonlendirmeyin hicbir ders gormuyoruz fizik kimya biyoloji matematik ve hemsirelik bolumu sayisal bi bolum bide ustune ustluk devlet bizden universiteyi kazanmamizi bekliyor. Ayip.

 8. Ya bari komple kaldırın bu görevlerin hepsi personelin görevleri biz hemşire diye girdik şimdi persone görevlerini yapıyoruz stajda

 9. Kesinlikle sağlık meslek liselerine göndermeyin. Son sınıf resmen hasta bakıcılığı yapıyoruz. Eziliyoruz. Buna rağmen bizden 4 yıllık lisans kazanmamızı istiyorlar. Normal bir liseye gitseydik daha rahat giderdik istediğimiz mesleğe. Çocuklarınızın hayatını karartmayın nsağlık meslek lisesine göndermeyin.

 10. 2018 Nisan ayındayız stajımız bitecek arkadaşlar hasta bakıcı gibiyiz temizlim personeleri hasta bakıcılar bizle kendimrni kıyaslıyolar o seviye düşük piskolojimiz moralimiz alt üst oldu sistem bitti nolur yolamayın çoçuklarınızı bu kadar saçma bir meslek yok yemin ederim ben 12sınıf ögrencisi olarak mezun olacam dışardan gözüktüğü gibi değil yapmayın etmeyin hayatınız kayar üniversite istiyorum aklım başıma geldi sizde düzelin zararın neresinden dönersek keardır.

 11. boşuna sağlık meslek lisesine göndermeyin çocuklarınızı ben bitirdim hemşire olarak 1 yıl sonra çok zor işbuldum 2500tl kazanıyorum yoğunbakımda çalışıyorum hatada 66 saat . hemşire yardımcısının maşaasını şişirmişler özelde kurum nekadar isterse okadar verecektir maaşını, sekreter içhizmetli hasta bakıcı arkadaşlarımız asgari ücrete çalışıyorlar. zaten şuan okadar çok sağlık meslek lisesi hemşire mezunu varki atamada yapılmıyor özellerinde kemik kadros var heşreye ihtiyaç yok yeni açılan özel sağlık liseleri yüzünden. artık lise mezunu çok az atama var 90 puana atanıyor arkadaşlar . onca emek verdik okulum 400puan ile kapattı o puanla anadolu lisesinden ünv. hemşirelik kazanabilirdim zamanında, ne yazıkki sadece sağlık derslerigördüğümüziçin üniversitede kazanamadık… atamada artıkyapılmayacakmış bakanlık söylüyor bunları… iyi düşünün çocuklarınızı iyi yönlendirin iyi anadolu liselerine kayıt yaptırın ünv okusunlar…

 12. 4 yllık hemşireyim işe başlarken 1500 maaş ile başladım. şuan maaşım 2500 hemşire yardımcılığındada iş yok hiç biryer almıyor boşuna okumayın. hasta bakıcı zaten bu sayılan işleri görüyo.

 13. Kafayı yicem bu gidişle. Ortaokul bitti. Bi kaç gün önce de tercih yaptım. İlk başa sağlığı yazdım. Kimse sağlığa gitmekten alıkoyamaz. Önce sağlık en büyük hayalim sonra hemşirelik. Sorun sağlığa gidicek olmam değil ben memnunum. Sorun bu yorumlar. Meslek kalmadı. Aylardır meslek araştırıyorum. Anestezi, diyzaliz… Hepsine baktım. AMA HİÇBİRİNDE Bİ TANE OLUMLU YORUM YOK! Evde oturmak istemiyorum. Okuyup okuyup işsiz kalmak istemiyorum. Yazık ya valla yazık! Son haberler iyi yönde aslında. Cumhurbaşkanımız hemşire yardımcısı olarak atanacaksınız terfi alarak hemşire olucaksınız gibi bir açıklama yaptı nisan 2018 de. Bu haber beni sevindirdi açıkçası. Bu haberden önce ben 4 yıllık fakulte bitiricem diyodum çünkü başka çarem yoktu. Şu an duşuncelerim tamamen değişti işte sorunuma geldikkk… Ben şu an da iki yıllık okuyup hemşire yardımcısı olarak atanıp hem genç yaşta işe başlayıp hem tecrübe kazanıp hemde para kazanmayı duşunuyorum hastanelerde kendi içlerinde bir terfi sistemi olucakmış fakat bu konuyla ilgili kayda geçmiş bir haber yok yalnızca hsatanelerde bir terfi sistemi uygulanacak yazıyor. Sizce duşuncelerim yalnış mı 4 yıllık mı okumalıyım yoksa dediğim gibi yapmanın mantıklı bi tarafı var mı? Lütfen sağlığa niye gittin hemşire veya hemşire yard. Olma gibi cevaplar vermeyin sadece benim sorularıma cevap verin daha fazla kafam karışmasın ❤ şimdiden teşkrler iyi günler

 14. 2018 sağlık mes. Mezunuyum. Son sınıfta özelde staj yaptim. Hemşire gibi invaziv girişler yapabiliyordum, ki okulda bunlarda öğretilmişti. Hasta yataği yapımı nasıl öğretildiyse, farmakoloji ve anatomiyide ana dalımız gibi öğrendim. Ama sonuç ne anlatayım. Mezun olunca hiç bir özel hastane işe almıyor. Dedikleri tek şey “Invaziv girişe yetkin yok, senin işlerini zaten personelim yapıyor.” Neyse gelelim asıl meseleye. Bu sene işkur uzerinden devlet hastanelerine alım oldu sözde atandım. Kadrolu ve 4 yıl meslek eğitimi görmüş personel alımı yapmışlar meğer. Maaş asgari ücret. İşci sınıfındasın, ne bir izin hakkın yada rapor hakkın var. Haftada 45 saat ( en az) çalışıyorsun. En önemlisi ise hastanede en alt kadrodasın. Senin bir üst seviyen yok! Personel sana emir veriyor. Onun işlerlerini yapıyorsun. Ah gerçi bi tek yer silmiyorsun. Hasta ünitelerine varana kadar hepsini hemşire y. Temizliyor. Oral ilaç verme yetkim olmasina rağmen yaptırmıyorlar. Anca temizlik ve getir götur. Emir eli gibisin. Başhemşire personel gibi çalıştır diyor. Ayrıca, yoğun bakımlardan başka yere de vermiyorlar. Ee orda amele gücü lazım. Bizi de amele diye almışlar işe. Lanet olsun bu okulu okuduğuma. Her geçen gün bildiğin bilgiler köreliyor. Herkesden emir alıyorsun. Serum kapağinı bile kapattırmıyorlar. Elime ampul bile değmiyor. Gerisini siz düşunun. Sakın kimse okumasın bu okulu. Mezun ve halen okuyanlar da yazımi görurse lütfen dikkate alsın. Cimer’e görev ve yetkilerimizin düzenlenmesini içeren beyannamelerini göndersinler. Ne kadar çok ses olursa, o kadar ilgi olur. Umarım bilgilendirme olmuştur.

Yorumu Gönder

Please enter your comment!
İsminiz