Ana sayfa Sağlık Hazır Gıdalar ve Zararları

Hazır Gıdalar ve Zararları

PAYLAŞ
Hazır Gıdalar ve Zararları

Hazır gıdalar, metropolleşen şehir hayatına bağlı olarak hayatımızın aşırı derecede yoğunlaşması ve bizlerin aperatif tercihlere yönelmemiz sonucu ortaya çıkmış çabuk tüketilen gıda türleridir.

Ulaşım, haberleşme gibi etkenler bir noktaya kadar hazmedilse bile beslenme konusunda hızlı yaşamın bize getirdiği olumsuzlukları maalesef atlatamıyoruz.

Hazır gıdalar da tüketimi sonrasında, ki her ne kadar vücudumuzdan attığımızı düşünüyor olsak da vücudumuzda bıraktıkları izler bize ilerleyen yaşlarımızda piyango hastalıklar olarak geri dönüyor.

Hazır gıda denilince akıllara gelen şeylerin aksine hazır gıdalar, paket içerisinde olan ve besin maddesi olan her materyal için geçerli bir tabirdir. Yani marketten alığınız %0 şeker yazılı bisküviler bile hazır gıda konsepti içerisinde yer alıyor.

Hazır gıdaların yararları diye bir konu ne yazık ki yok. Yapaylık çoğaldıktan sonra dünya nüfusunda beslenmeye bağlı hastalıkların artış oranları incelendiğinde ambalaj içerisindeki gıdaların savunulamayacağı anlaşılmaktadır. Bunun yanı sıra her hazır gıdanın az ya da çok zararı vardır. Hazır gıdaların içerisine dondurulmuş gıdalar dâhil olmak üzere market raflarında yer almış albenili tüm besin maddeleri dâhil.

Hazır Gıdalar Zararları

İnsanlar yeme alışkanlıklarında şu ara sağlığı arayacak durumda değiller. Ancak biz bu hızla hazır gıda tüketmeye devam eder isek dünyadan önce insanlığın sonu gelecek.

Hazır gıdaların zararları çeşit çeşit olsa da hepsinin tek bir noktada toplandıklarını söyleyebiliriz; kilo artışı.

Kilo artışı sorunu yaşayan kişiler çoğunlukla ev yemeklerinden uzak duran kimselerdir. Hazır gıdaların içerisinde bulunan yapay şeker ve tatlandırıcılar bizim günlük hayatta yakacağımız kalorilerden çok daha fazlasını vücudumuza yüklüyorlar. En nihayetinde yakamadığımız kaloriler, yani enerjiler yağa dönüşüyor ve kilo almamıza sebep oluyor.

Hazır gıdaların olumsuz etkileri olarak gösterebileceğimiz bir diğer şey de içlerinde bulunan masum görünümlü çok zararlı maddeler. Örneğin, hiç kimse dondurulmuş bir pizzayı yediğinde şikayet etmez. Aynı şekilde çikolata yiyen biri de tekrar verseniz aynı hazla çikolatasını yemeye devam eder. Bunun nedeni ise bizlere ne olduğunu bilmediğimiz maddeleri yedirmeleri. Eğer yediğiniz hazır gıdaların içeriğini okur ve içindekileri araştırırsanız, göreceksiniz ki aslında bu fazlaca tüketilen hazır gıdalar hiç de masum yiyecekler değil.

Bir önceki yazımız olan Göz Kuruluğu - Göz Kuruluğuna Ne İyi Gelir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Telegramda bizi takip edin

5 YORUMLAR

  1. hazır gıdalar gerçekten toplumsal bir sorun haline gelecek. içerikleri içindeki tatlandırıcı ve katkı maddeleri olsun gerçekten en ciddi sağlık sorunlarını tetikliyor.

  2. Nasıl da bayılırız yemeye. Ama en ufak bi sağlık sorunuyla karşılaşınca da acaba ne yedim diye düşünürüz. Kesinlikle yediklerimizin içerisinde neler olduğunu bilip yemek daha lezzetli ve sağlıklı olacaktır.

  3. Hazır gıda tüketiminin özendirildiği bir toplumda yaşıyoruz, bu tip uyarıların dikkate alınması lazım emeğinize sağlık.

  4. İşlenmiş gıda tüketimi hakkında sürekli uyarılıyoruz zaten sağlıklı beslenmeye dikkat etmek şu zamanda çok fazla önemli.

  5. Çocuklarımıza o kadar söylediğimiz halde bir türlü bu hazır gıdalardan onları uzak tutamıyoruz. Bu yazınızı onlara okutacağım umarım bu listeyi görünce akıllanırlar.

Yorumu Gönder

Please enter your comment!
İsminiz