Ana sayfa Sağlık Gebelikte Sigara Kullanımı Sonucu !

Gebelikte Sigara Kullanımı Sonucu !

PAYLAŞ
Gebelikte Sigara Kullanımı Sonucu ! 2

Gebelikte sigara kullanımı olan annelerin çocuklarında ve hamilelik dönemlerin de karşılaşabileceği sorunlara bir yenisi daha eklendi.

Gebelikte Sigara Kullanımı

Gebelikte sigara içmenin bebeğin düşük kilolu olması ve diğer anomalilerle ilişkisi biliniyordu. Yeni bir araştırma, bebeğin böbreklerine zarar verebileceğini ortaya çıkardı.

Japonya’daki Kyoto üniversitesinde yapılan araştırmada yer alan Dr Maki Shinzawa, ” Sigaranın içerisindeki bir çok kimyasal maddelerden bazıları plasentayı geçerek fetusun böbrek gelişimini etkiliyor.”

Shinzawa ve arkadaşları 44,595 çocuğun idrar testlerini incelediler; bozulmuş böbrek fonksiyonunun göstergesi olan idrarda protein yüksekliğine baktılar.

Annesi sigara içen çocukların içmeyenlere göre, 3 yaşında, %24 daha fazla böbrek hasarına sahip olduğu gösterildi. Evde sigara dumanına maruz kalan çocuklarda da böbrek hasarı riskinin, maruz kalmayanlara göre daha fazla olduğu gözlendi.

Anne adaylarının bebeklerinin geleceğine yönelik düşünceli olarak sigara kullanımlarını sonlandırmalarını öneriyoruz.

Bir önceki yazımız olan Kadın Sağlığı Çok Detaylı ! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Telegramda bizi takip edin

3 YORUMLAR

  1. Hamilelikte tütün ürünü tüketmek ciddi bir sorun bence derhal anne adaylarının tedavi görmeleri şart olmalı.

  2. Hamile olsun olmasın bence sigara tüm vücuda her şartta çok ciddi zararlar veriyor, bırakmak isteyenlerin Allah yardımcısı olsun.

  3. Hamilelikte sigara içmek insanın kendi ve çocuğunun hayatıyla ilgili oynadığı bir kumar. Hepimizin bildiği gibi çocuklar sakat ve hasta doğabiliyorlar buna rağmen anneler nasıl bu duruma rıza gösteriyor hala anlayabilmiş değilim.

Yorumu Gönder

Please enter your comment!
İsminiz