Ana sayfa Hemşirelik Dersleri Gangren ve Çeşitleri

Gangren ve Çeşitleri

PAYLAŞ
Gangren ve Çeşitleri
Gangren (gangrene) ve Çeşitleri

Saprofitik bakterilerle kontamine olmuş yaygın doku nekrozuna gangren denir. Kuru, yaş  ve gazlı olmak üzere üç tipi vardır.

GANGREN ÇEŞİTLERİ

Kuru: Genellikle kol ve bacaklarda damar tıkanması sonucu şekillenir. Kan akımının kesilmesi ile zamanla bu damarın beslediği yerlerde kansız kalma sonucu nekroz gelişir. Hastalıklı bölge siyah renkli, kuru ve sağlam dokudan kesin sınırlarla ayrıdır. Cerrahi yolla hastalıklı bölgenin uzaklaştırılmasıyla tedavi sağlanır.

Yaş: Nekroz bölgesine saprofitik bakterilerin bulaşması ile şekillenir. Yaş gangrene uğramış bölgeler şiş, kırmızı siyah renkte ve pis kokulu olup erime gözlenir. Bu tür etraf dokudan kesin sınırlarla ayrılmaz. Mortalite oranı yüksektir.

Gazlı: Nekroz bölgesine Cl. Perfinges gibi gaz yapan bakterilen bulaşması ile şekillenir. Pis kokulu olup içinde gaz kabarcıkları içerir. Bu bölgenin palpasyonunda krepitasyon sesleri duyulur. Mortalite oranı yüksektir.

Yaşlı insanlarda oluşan ateroskleroz sonucu kuru tip gelişebilir ki buna senil gangren denir. Ayrıca diabetli hastalarda da dolaşım bozuklukları sonucu da kuru tip gelişebilir ki buna da diabet gangren denir.

Hücre Fizyolojisi makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Bir önceki yazımız olan Hücre Zedelenmesi ve Bozuklukları başlıklı makalemizde hemşirelik dersleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Telegramda bizi takip edin

Yorumu Gönder

Please enter your comment!
İsminiz