Ana sayfa Sağlık Diş Eti Kanamalarına Dikkat

Diş Eti Kanamalarına Dikkat

PAYLAŞ
Diş Eti Kanamalarına Dikkat

Diş eti kanaması nedenlerinden en önemlisi günlük hayatta sürekli diş fırçalamaktır. Yine diş ipi kullanırken de diş eti kanamalarına şahit olabiliriz. Neredeyse ömrümüzün bir kısmı diş fırçalamak ve dişlerimize gün içerisinde bakım yapmakla geçiyor. (Tabi bu dişlerine önem veren hassas insanlar için geçerli)

Diş eti kanamalarına neden olan bir diğer şey ise, dişlere değişik maddeler ile temizlemeye çalışmaktır. Kürdanla Diş Temizliği yazımızda bu konuya değinmiştik, yine bu yazımızı da okuyarak bu konunun ne denli önemli olduğunu öğrenebilirsiniz.

Diş fırçalanması ve bakımı esnasında bazı problemlerin bize uğraması oldukça olası bir durumdur. Bu denli sürekli bir eylemde problemler meydana geliyor olması, meydana gelen problemin sürekli olması ihtimalini doğurur. Bu da maalesef devamlılığı süren rahatsızlığın daha fazla büyüyerek sağlık sorunu haline gelmesine yol açar.

Diş fırçalarken en çok başımıza gelen aksaklık ise diş eti kanamasıdır. Dişlerimizi yavaş veya hızlı bir şekilde fırçalasak bile bir zaman sonra dişlerimizi saran diş etleri durmadan fırçalama esnasında kanamaya başlar. Bu problemin sandığınız kadar basit bir problem olmadığını Dr. Cem Harbalioğlu tarafından yapılan açıklamalardan öğreniyoruz.

Diş Eti Kanaması Sorununa Dikkat Edin!

Herkesin günlük hayatta yaşadığı ve tekrarlandığına şahit olduğu muhtemel problem diş eti kanaması.

Diş eti kanaması yanlış fırça, yanlış fırçalama tekniği, stres, sigara, hormonel değişimler, diş sıkma alışkanlığı gibi sürekli veya uzun süreli durumlarda ortaya çıkabilir.

Diş eti kanamalarının, daha doğrusu diş eti dokusunun bu denli hassas olmasının nedeni hijyenik ağız bakımının yapılamamasıdır. Bu hastalık öncesinde kendisini şişme, kızarma veya hafif ağrılarla belli eder.

Diş etleriniz kanama başladığında ve bu durum daha da ileri gittiğinde mikroplar dişler içinde sıkışabilir, dişleri ve dişleri destekleyen kemiğe nüfus edebilir. Tabi bu da çok ciddi durumlara yol açabilir.

Diş eti kanama rahatsızlığını fark ettikten sonra diş hekiminize başvurarak uygulanacak ilaç veya yöntem tedavisiyle rahatsızlığı atlatabilirsiniz.

Yiyecek artıklarını iyi temizlerseniz ve yine düzenli olarak diş fırçanızı diş yapınıza uygun olarak değiştirirseniz bu tür rahatsızlıklar başınıza gelmeyecektir.

Bir önceki yazımız olan Vücudun Su Tutmaması İçin 6 Önemli Tüyo başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Telegramda bizi takip edin

4 YORUMLAR

  1. Diş eti kanaması eğer dikkat edilmez ise ve ilerlemesi halinde büyük sorunlara yol açabiliyor gerçekten de. Bu konuda özellikle diş fırçalama olsun dişlere herhangi bir yabancı cisimli müdahale olsun, bunlar yapılmamalı.

  2. Diş eti kanamalarıyla ilgili güzel bir yazı olmuş. Özellikle diş sağlı konusunda bilinçsiz yetişen bir ülkede böyle güzel paylaşımlar yapmanız çok güzel, emeğine sağlık.

  3. Çok ihmale uprayan göz ardı edilen bir konu diş kaybı bile oluşturabilecek nedenlere sebep olabilir vücudun verdiği her tepkinin bir uyarı olduğu çok unutuluyor.

  4. uzun yıllar diş eti kanaması sorunu vardı bence çeken hemen bir doktor a gözükmeli, ilaç tedavisi ile çözüme ulaşabilirsiniz.

Yorumu Gönder

Please enter your comment!
İsminiz