Ana sayfa Sağlık Deri Hücresinden Beyin Sinir Hücresine

Deri Hücresinden Beyin Sinir Hücresine

PAYLAŞ
Deri Hücresinden Beyin Sinir Hücresine
Alzheimer Tedavisinde Yeni Umut Işığı

Beyin, insan vücudundaki en hayati organlardan biridir. Beyinde yaralanma ya da yaşlanma yüzünden hasar oluşması, insanların yaşam kalitesini önemli ölçüde etkiler. Alzheimer bu rahatsızlıklardan biridir. Nörolojik rahatsızlıklar, hasar görmüş sinir hücreleri, tıbbi olarak tedavisi en zor alanlardandır.

Alzheimer araştırmalarında farelerden alınan beyin hücreleri kullanılmaktadır. Kaliforniya Üniversitesi’de (UCI) nevrobiyologlar, nörolojik hastalıkları daha iyi anlamak ve araştırmaları daha da detaylandırmak için hayvan hücreleri yerine insan hücrelerinin kullanılmasına izin verebilecek bir yöntem geliştirdiler.

Araştırmacılar, cilt hücrelerini pluripotent kök hücrelere dönüştüren ve bu dönüşen hücreleri mikrogram hücreleri haline getirmemizi sağlayan yeniden programlanma yöntemi geliştirdiler.

Neuron’da yayınlanan araştırmada yazana göre, nevrobiyologlar insan cilt hücrelerini kök hücrelere dönüştürüp, bunları mikroglial hücrelere programlamak için bir yol buldular.

Bu beyin hücreleri, Alzheimer hastalığı gibi nörolojik hastalıkların gelişiminde çok önemli bir rol oynamaktadırlar. Onları incelemek, bilim insanlarının yeni tedaviler geliştirmesini ve hastalıkları daha iyi kavramamızı sağlayabilir.

Microglia, Alzheimer ve merkezi sinir sisteminin diğer hastalıklarında önemli bir rol oynamaktadır. Yakın tarihli araştırmalar, yeni keşfedilen Alzheimer riskini taşıyan genlerin mikroglia davranışını etkilediğini ortaya koydu. Bu hücreleri kullanarak, bu genlerin biyolojisini anlayabilir ve potansiyel yeni tedavileri test edebiliriz.

Alzheimer Vaka Analizi

Kaynak ve Derin Okuma İçin 

Bir önceki yazımız olan Hangi Diş Macununu Kullanmalıyız başlıklı makalemizde ağız temizliği, diş bakımı ve diş ipi hakkında bilgiler verilmektedir.

Telegramda bizi takip edin

Yorumu Gönder

Please enter your comment!
İsminiz