Ana sayfa Sağlık Bademcik Hangi Durumda Aldırılmalıdır

Bademcik Hangi Durumda Aldırılmalıdır

PAYLAŞ
Bademcik Hangi Durumda Aldırılmalıdır

Bademcik aldırma, dünyada ve ülkemizde sıklıkla tartışmaya neden olan konulardan biridir.

Genel olarak bakıldığı zaman tedaviler, ameliyat kararları konusunda kişinin keyfine göre hareket edinildiği düşünülse de bazı rahatsızlıklarda bu durum tamamen değişmektedir.

Doktorun alacağı karara ve hastanın yaşadığı soruna göre bademcik ameliyatı yapılıpp yapılmayacağına karar verilmektedir.

Bademcik sorunu da bu rahatsızlıklardan biridir. Bademcik hangi durumda aldırılmalıdır sorusu için birçok neden bulunmaktadır. Kronik bir rahatsızlık olmadığı için aniden oluşan bazı sorunlar sonucunda aldırılmaktadır.

Yaş aralığının baz alındığı ameliyatta yaşanılan sorunlara göre operasyon yapılmaktadır.

Bademcik Aldırma Nedenleri

Bademcik hastalıklarının birçoğu tedavi sürecinin ardından geçmektedir. Uygulanan ilaç tedavileri ve çeşitli antibiyotik yöntemleri ile sorunlar ortadan kaldırılmaktadır.

Bademcik ameliyatı ise genelde ilerleyen sorunlar ile baş edilmemesi sonucunda yapılmaktadır. Bademcik aldırma nedenleri olarak;

  • Bademcik enfeksiyonlarının ağır yaşanması ve sürekli olarak devam etmesi
  • Bademciklerin tek tarafında oluşan kitleler ve büyümeler
  • Solunum ve yutma gibi durumların bademcik tarafından engellenmesi
  • Kötü ağız kokularının ortaya çıkması
  • Geniz etinin solunumu ciddi anlamda rahatsız etmesi
  • Geniz eti ve bademciğe bağlı olarak oluşan işitme kayıpları
  • Öksürüklerin ve geniz akıntılarının görülmesi gibi sıkıntıları görmek mümkündür.

Yukarıda yer alan nedenler bir hayli rahatsız edici konumuna geldiğinde bademcikler alınmaktadır. Ancak bunların dışında kalan nedenlerde ise çeşitli tedavi süreçleri izlenilmektedir.

Sizlerin de eğer yaşadığı sorunlar yukarıdakiler ile aynıysa kısa bir süre içerisinde vakit kaybetmeden bademciklerinizi aldırmanız ve daha sağlıklı bir yaşama kavuşmanız gerekmektedir.

Bademcik Aldırma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tıp tedavisinde meydana gelen yeni gelişmeler ile bademcik ameliyatı artık daha kısa bir süre içerisinde çözümlenmektedir.

Doktor tarafından bademciğin alınmasına karar verildikten hemen sonra ameliyata alınmaktasınız.

Daha sonrasında ise kameralı cihazlar sayesinde lazer ile bademciğiniz bulunduğu bölgeden alınıyor ve damar uçları yakılıyor. Bu sayede de çeşitli rahatsızlıklardan kurtulmuş oluyorsunuz.

Bir önceki yazımız olan Soğuk Havalar Kalp Krizine Neden Oluyor! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Telegramda bizi takip edin

3 YORUMLAR

  1. Birkaç sene önce bademcik ameliyatı olmuştum, Gayet de başarılı bir ameliyat oldu. Şu an çok şükür hiçbir sıkıntım yok. Bademcikler gerekiyorsa kesinlikle aldırılmalıdır.

  2. sık sık boğazlarımın şiştiği dönemler oluyordu aklıma geliyordu bu operasyon ama bıçak altına yatma fikri gözümü korkutuyordu şimdi bilgilenmiş oldum.

  3. 8-10 yaşlarında iken boğaz ağrısında doktor a gitmiştim 18 yaşını geçince bademciğini alalım dedi ama şuan 27 yaşındayım aldırmadım ciddi bir sıkıntısı yok ama bence aldırmak iyi birşey değil.

Yorumu Gönder

Please enter your comment!
İsminiz